Komentář ČBA ke konjunkturálnímu průzkumu ČSÚ - září 2017

25.09.2017

Září 2017: Ve znamení pevné důvěry v ekonomiku

Ukazatele důvěry potvrzují silnou kondici české ekonomiky a signalizují pokračující růst ekonomiky nejen ve třetím čtvrtletí, ale pro celý zbytek roku 2017.
Souhrnný ukazatel důvěry 99,1 se přiblížil magické stovce, nad níž se držel v silném předkrizovém období - od července 2005 až do května 2008.
Důvěra je stabilní nejen z pohledu spotřebitelů, ale prakticky napříč celým podnikatelským spektrem.

Ačkoli průmyslníci mírně zhoršili hodnocení své současné situace, více než čtvrtina z nich očekává další růst výroby.  Výhled poptávky po průmyslové produkci zůstává příznivý, což se  odvíjí nejen od dobrého stavu domácí ekonomiky, ale i od příznivých očekávání v eurozóně.  Dobrou zprávou je i další zvýšení důvěry ve stavebnictví a většině odvětví služeb.

Důvěra spotřebitelů se drží na historických maximech. Vysoká nabídka pracovních míst a celkově intenzivně vnímaný nedostatek pracovníků dále snižuje obavy domácností z nezaměstnanosti. Do hledáčku obav spotřebitelů se sice stále výrazněji dostává inflace, prozatím ale domácnosti věří růstu mezd, a proto necítí výraznější obavy z finančních problémů. 

Kategorie: 
Tiskové zprávy