ČBA v médiích

PDF versionPDF version
21.01.2019

Top Finance 1/2019

Přestože je české bankovnictví stabilní a má tak oproti jiným ekonomikám nespornou výhodu, stojí banky před velkými výzvami, souvisejícími například s digitalizací nebo otevíráním  trhu služeb nové konkurenci. Zatím to neznamená, že by tradiční pojetí bankovnictví bylo na ústupu. Banky tu byly, jsou a budou. Je však pravděpodobné, že budou v mnohém fungovat zcela jinak než dnes. Budou mnohem blíže potřebám klientů a služby budou přitom poskytovat mnohem efektivněji.

 

29.12.2017

Český statistický úřad na konci loňského roku zveřejnil svůj průzkum, ze kterého vyplývá, že podnikatelé i spotřebitelé v Česku věří, že ekonomika poroste a dobré časy neskončí. Jejich celková důvěra v českou ekonomiku tak vzrostla na rekordních 99,6 bodu, jde o nejvyšší výsledek od roku 2008. Pozitivní zprávou podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je zvýšení důvěry podnikatelů v průmyslu. Současně se nezvyšují ani obavy z inflace a nezaměstnanosti.

27.12.2017

Česká národní banka se s Českou bankovní asociací v závěru roku 2017 dohodly na tom, že počátkem roku 2018 spustí realizaci projektu s názvem „Okamžité platby“. Cílem projektu je nabídnout klientům bank rychlou a nepřetržitou možnost převodu peněz z účtu na účet, a to 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dnů v roce. V současnosti je převod peněz z jedné banky do druhé do následujícího dne, nová služba umožní převod až 400 000 Kč během pár sekund.

11.12.2017

Česká bankovní asociace již po čtvrté připravila akci s názvem „Bankéři jdou do škol“. Vrcholoví manažeři bank tak vyrazili do základních škol s cílem upozornit žáky na rizika, která je mohou potkat při nebezpečném užívání internetu. Současně upozornili na základní pravidla zabezpečení platebních karet.

08.12.2017

Rozhovor s Margit Doležalovou, expertkou České bankovní asociace na ochranu osobních dat a současně pověřenkyní pro ochranu dat ČSOB o tom, jak se banky připravují na GDPR a novinky v ochraně osobních údajů. Otázky se také vztahují k tomu, jaké problémy mohou nastat a s čím by klient banky měl být seznámen. 

14.11.2017

Nejrychlejší tempo růstu zaznamenala česká ekonomika ve třetím čtvrtletí. Ekonomika se pohybovala jedno procento nad svým potenciálem. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová upozornila, že k růstu ekonomiky přispívá domácí i zahraniční poptávka. Spotřebu domácností pak podporuje vysoká zaměstnanost, která ve třetím čtvrtletí stoupla o dvě procenta, doprovázená zrychlujícím růstem mezd. 

11.11.2017

Česká bankovní asociace zveřejnila výsledky svého průzkumu, který se zaměřil na chování Čechů v on-line prostředí. Z výsledků vyplývá, že téma kyberbezpečnosti stále podceňujeme, hesla neměníme, jak bychom měli a nevyužíváme antivirové programy. „Riziko napadení hackery přes mobilní telefon přitom hrozí ve stejné míře jako u stolních počítačů nebo notebooků,“ varoval Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost ČBA.

09.11.2017

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně vzrostly o 2,9 %. Jde tak o nejvyšší meziroční inflaci. Tahounem byly opět potraviny – máslo zdražilo o 50,7 procent. Na vyšší inflaci působilo také bydlení – nájem podražil o 2,9 %. Koruna po oznámení inflace reagovala posílením k euru. K inflaci a dalším krokům ČNB se vyjádřila také hlavní ekonomka České bankovní asociace, Eva Zamrazilová: „Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne ČNB po dlouhé době zveřejňovat prognózu kurzu, a to může vést k sebenaplňujícímu efektu.“ 

02.11.2017

Česká národní banka (ČNB) zvýšila dle očekávání základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu, tedy z 0,25 na 0,5 procenta. Současně v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z původně odhadovaných 3,6 procenta. Pro příští rok také zlepšila odhad na 3,4 procenta z předchozích 3,2 procenta. Česká bankovní asociace na konci října ve své Makroekonomické prognóze odhad letošního růstu ekonomiky také zlepšila, a to na 4,3 procenta. Pro příští rok odhad růstu zvýšila na 3,2 procenta.

Stránky