Komentář Evy Zamrazilové k odhadu vývoje HDP za čtvrté čtvrtletí 2016

14.02.2017

První čtení HDP pro Q4/2016: Mezičtvrtletní růst o 0,2 %; meziroční růst o 1,7 %; celoroční růst 2,3 %.

Celkový růst o 2,3 % je v kontextu mimořádně dobrého roku 2015 slušný výsledek. Nerovnoměrné čerpání EU fondů v jednotlivých letech výsledky hospodářství rozkolísává a ztěžuje posouzení reálného výkonu ekonomiky.

Růst HDP v posledním čtvrtletí zklamal, nicméně slabá data z průmyslu a maloobchodu zpomalení signalizovala s předstihem. Podnikatelé jsou v očekávání blížícího se exitu z kurzového závazku opatrnější, spotřebitelé začínají vnímat vyšší inflaci.

Vyhlídky české ekonomiky s očekávaným růstem HDP o 2,6 % pro letošní rok zůstávají vcelku příznivé. Podstatným předpokladem růstu ekonomiky o 2,6 % je relativně hladký odchod z kurzového závazku. Hlavní nejistotou na domácí scéně je rozkolísanost kurzu koruny po exitu a oslabení podnikatelské i spotřebitelské důvěry. Aktuálně lze očekávat růst spotřeby domácností o 2,6 %, silnou kartou zůstává trh práce s nejnižší nezaměstnaností v celé EU.

Rizikem je výraznější reakce spotřebitelů na růst inflace, především vzestup cen základních potravin. Nečekaně stoupající ceny potravin srazily v prosinci růst objemu prodejů prakticky na nulu. Čím těsněji se inflace přiblíží ke 3 %, tím pravděpodobnější je oslabení růstu spotřeby domácností pod 2,5 %. Realita očekávaného růstu investic o 2,7 % bude hodně záležet na udržení podnikatelské důvěry, pro niž je hlavním rizikovým faktorem kurzová nestabilita.

Kategorie: 
Tiskové zprávy