Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v únoru 2017

09.03.2017

Meziměsíčně se zvedly ceny o další 0,4 %, což vedlo k vzestupu meziroční inflace na 2,5 %. Za růstem inflace stálo zejména zvýšení cen potravin a pohonných hmot. Potraviny zdražily o 4,6 %, pohonné hmoty o 16,8 %.

Centrální banka inflaci o čtyři desetiny podstřelila, takže podceněn bude nejspíše i její celoroční výhled ve výši 2,4 %.

Je reálné, že inflace ve druhé polovině roku přesáhne toleranční práh 3 % a její celoroční průměrná hodnota se o 3 % přiblíží. 

Kurzový závazek by měl být co nejdříve zrušen, jednak při současném vývoji ekonomiky nedává smysl, a navíc hrozí, že se inflace vymkne kontrole. Růst cen zásadních položek spotřebitelského koše, jimiž potraviny a pohonné hmoty nepochybně jsou, povede k tlaku na růst mezd. Zaměstnanci si při nedostatku pracovních sil tlak na růst mezd mohou dovolit, což může spustit mzdově-inflační spirálu, kterou není snadné zarazit. Je třeba počítat s tím, že silnější koruna zlevní dovozové zboží až v horizontu několika měsíců.

Stejně jako kurzový závazek nedávají v kontextu vývoje inflace a nezaměstnanosti žádný smysl ani nulové úrokové sazby. Díky politice ECB ale domácí centrální banka ke zvýšení sazeb letos pravděpodobně nepřikročí. Při růstu inflace tak budou i nadále znehodnocovány úspory domácností.

Růst cen potravin je pro domácnosti tíživý, nepříjemný je i růst cen pohonných hmot. Vyšší inflace se promítne do zpomalení spotřebitelské poptávky, která letos nezopakuje loňský výkon a stoupne maximálně o 2,5 %.

Kategorie: 
Tiskové zprávy