Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v měsíci srpnu 2017

11.09.2017

Inflace meziměsíčně klesla o 0,1 %, meziročně stagnovala na 2,5 %.

Za meziměsíčním poklesem inflace stojí především sezonní faktor zlevnění zeleniny a ovoce. I při meziměsíčním zlevnění byly v srpnu potraviny stále o 5,6 % dražší než před rokem. Pohonné hmoty oproti loňskému srpnu zdražily o 2,1 %. O mimořádné síle domácí poptávky jasně hovoří ceny služeb, které v srpnu dále meziročně zrychlily na 3,2 %.  
Růst poptávkově inflačních tlaků v ekonomice potvrzuje i pokračující meziměsíční růst jádrové inflace po sezonním očištění.
Aktuální výsledky sklizně nedávají velkou šanci trvalejšímu zlevňování potravin, silná poptávka bude i nadále tlačit nahoru ceny služeb.
Dnešní výsledky nic nemění na tom, že inflace se bude i ve zbytku roku pohybovat v horní polovině tolerančního pásma centrální banky. Proinflační tlaky pramenící na extrémně napjatém trhu práce si vyžadují zpřísnění měnové politiky. Koruna zatím jeví jen rozpačitou tendenci k prolomení hranice 26 Kč za euro. V posledním čtvrtletí sice k průlomu dojde, ale jako brzda akcelerující inflaci se zatím koruna nejeví jako dostatečně účinná. Pokud by centrální banka nezvýšila sazby již v září, s vysokou pravděpodobností se k tomu rozhodne v listopadu.

Kategorie: 
Tiskové zprávy