Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v lednu 2016

10.02.2017

Meziměsíční růst cen o 0,8 % vedl k vzestupu meziroční inflace nad cíl centrální banky. Za růstem cen stálo zejména zdražení pohonných hmot a potravin. Pohonné hmoty zdražily o 11,6 %, potraviny o 3,5 %.

Nejnovější, pouze týden stará prognóza centrální banky lednový výsledek znovu podcenila. Pokud bude kurzový závazek opuštěn až v polovině roku, inflace se vyšplhá až ke 3 %. Spotřebitelé se po třech letech nízké inflace budou potýkat s výraznějším růstem cen. Opatrnost spotřebitelů potvrzují i slabší prosincová data o maloobchodu. Vysoká citlivost spotřebitelů na ceny potravin je zřetelná – při rostoucích cenách objemy prodejů potravin v prosinci meziročně prakticky stagnovaly.

Nečekaně vysoká inflace znamená riziko pro růst spotřeby domácností v letošním roce. ČBA zatím očekává růst spotřeby domácností o 2,8 %, centrální banka o 3,2 %. Trvalejší vytlačení inflace nad cíl ale zřejmě povede k nižšímu růstu spotřeby domácností - mezi 2 a 2,5 %.

Moment ukončení kurzového závazku se jasně přibližuje. Ukončení závazku ale nebude znamenat konec intervencí. Lednový zájem o korunu svědčí o přesvědčení investorů o silném fundamentu české měny. Čím déle bude kurzový závazek protahován, tím delší bude období volatility, v němž si koruna bude hledat stabilnější polohu. Tlak na mzdy na přehřátém trhu práce bude pokračovat, a pokud centrální banka bude s exitem otálet, mohou se objevit i výraznější mzdově inflační tlaky.

Kategorie: 
Tiskové zprávy