Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v dubnu 2017

10.05.2017

Inflace meziměsíčně stagnovala, meziročně zvolnila na 2 %

V dubnu nečekaně skokově zlevnil alkohol – lihoviny o 2,8 %, víno o 4,6 %. Zřejmě se projevil vliv nejrůznějších slevových akcí, kterými prodejci soutěžili o zákazníky při jejich pravidelně vyšším zájmu o alkoholické nápoje před velikonocemi. Inflaci táhly dolů i ceny potravin, které oproti březnu klesly o 0,5 %, meziročně růst zvolnil na 3,6 %. Zavedení EET se do inflace viditelně nepromítlo.

Růst prodejů potravin je sice kvůli rostoucím cenám slabý, v domácí spotřebě jej ale zatím vyrovnává zájem o nepotravinářské zboží a služby. Pracující spotřebitelé se neobávají utrácet, protože se nebojí ztráty zaměstnání a věří v další vzestup mezd. Dnešní data z trhu práce to jen potvrzují. Celkově nová data o inflaci a trhu práce potvrzují slibný výhled spotřeby domácností pro letošní rok.

Čerstvá květnová prognóza centrální banky odhadla vývoj dubnových cen poměrně dobře, po dlouhém období podstřelování byla inflace dokonce o dvě desetiny níže než banka čekala. Pravděpodobnost srpnového zvýšení sazeb je po dnešních datech nižší. Nicméně kurz koruny je zatím příliš slabý na to, aby ve druhé polovině roku začal ceny výrazněji brzdit. Pokud se kurz bude i v příštích týdnech pohybovat v dosavadním intervalu, první zvýšení sazeb po téměř deseti letech by mohlo přijít v listopadu.

Kategorie: 
Tiskové zprávy