Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v březnu 2017

10.04.2017

Meziměsíčně se ceny nezměnily, meziročně ale růst cen zrychlil na 2,6 %. Nevýznamnější byl opět růst cen potravin o 4,4 %, k němuž se přidalo citelné zvýšení cen pohonných hmot o 16,8 %, zdražení alkoholu a tabáku o 3,4 % a vzestup cen v restauracích o 6 %. Citelné je také zdražení nájemného o 2,5 %, jehož příčinou je napjatý trh nemovitostí.

Je třeba počítat s tím, že silnější koruna zlevní dovozové zboží až v horizontu několika měsíců. I tady je ale pod otazníkem, kolik si ukrojí marže obchodníků. Inflace bude v průběhu dalších měsíců atakovat 3% hranici. Nad cílem zůstane inflace nejen letos, ale i napřesrok. Růst cen povede k dalšímu tlaku na zvyšování mezd, který si zaměstnanci zatím mohou dovolit. Riziko mzdově inflační spirály při napjatém trhu práce nelze podceňovat.

Únorová prognóza centrální banky březnovou inflaci o tři desetiny podstřelila. Další měsíc inflace nad prognózou centrální banky znamená, že se blíží i zvyšování úrokových sazeb, k němuž by mohlo dojít už letos. Centrální banka bude každopádně vyčkávat na dopady zrušení kurzového závazku na nejen na inflaci, ale i na ekonomický sentiment a hospodářskou aktivitu.

Kategorie: 
Tiskové zprávy