Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen (inflaci) v září 2017

09.10.2017

Inflace meziměsíčně klesla o desetinu procentního bodu, meziročně zrychlila na 2,7 %.

Meziměsíční pokles inflace je sezónní záležitostí, tradičně ovlivněnou cenami dovolených, meziročně ale inflace akceleruje.

Inflace překonala letošní maximální hodnotu z března 2017 (ve výši 2,6 %), takto rychlý růst cen ekonomika naposledy zaznamenala v listopadu 2012.

Inflace zrychlila kvůli  dražším potravinám, službám i pohonným hmotám.  Potraviny zdražily o 5,7 %, pokračuje dramatický růst cen mléčných výrobků, především másla. Významný je i vliv cen bydlení, kde náklady stouply meziročně o 2,2 %. Pohonné hmoty byly v září  o rovná 3 % dražší, než před rokem a přestaly tak působit protiinflačně. Silná domácí poptávka táhne nahoru ceny služeb, které meziročně zdražily o 3,2  %.  Výrazné je především zdražování v restauracích, kde meziročně stouply ceny o 7,6 %.  

Inflace se bude i ve zbytku roku pohybovat v horní polovině tolerančního pásma centrální banky. Rozpolcenost hlasování centrálních bankéřů v září převážila ve prospěch vyčkávání na nová data a novou prognózu. V listopadu lze čekat růst hlavní úrokové sazby na 0,5 % téměř s jistotou.  Trh práce praská ve švech, růst mezd se bude do cen promítat stále silněji, a tak je zpřísnění měnové politiky potřeba.

 

Kategorie: 
Tiskové zprávy