Komentář ČBA k HDP za 3. čtvrtletí 2017

14.11.2017

Hospodářský růst pokračoval svižným tempem i během třetího čtvrtletí. Předběžný odhad ukázal mezičtvrtletní růst o 0,5 %, což posunulo hospodářský výkon k meziročnímu růstu o 5 %.

K růstu ekonomiky přispívá domácí i zahraniční poptávka. Spotřebu domácností podporuje vysoká zaměstnanost, která ve třetím čtvrtletí stoupla o 2 %, doprovázená zrychlujícím růstem mezd.  
Pokračuje rovněž oživení investic, k němuž nepřímo přispívá i zdražování práce. Podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky jako bariéru dalšího rozvoje, a postupně se snaží nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací.
Exportní výkon zůstává silný díky solidní zahraniční poptávce hlavních obchodních partnerů. Odchod z kurzového závazku nemá pro růst v roce 2017 negativní dopad, exportéři jej vstřebávají poměrně hladce. Pomáhá jim jednak kurzové zajištění a také přechod na platby v eurech u co nejširšího okruhu nákladů. S oživením investic bude postupně slábnout i příspěvek čistého vývozu pro růst.
K růstu přispívá nejen silný výkon průmyslu, ale i většina odvětví služeb. Růst je rozložen napříč celou ekonomikou a zpracovatelský průmysl by mohl ve své roli tahouna ekonomiky letos ve službách nalézt silnou konkurenci.
Rychlý a výrazný nástup oživení investic, silná spotřeba domácností a robustní výkon exportu posunou celoroční růst HDP k 4,5 %. 

Kategorie: 
Tiskové zprávy