Komentář ČBA k HDP za 2. čtvrtletí 2017

01.09.2017

Vynikající výkon ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl nejen potvrzen, ale dokonce mírně zvýšen. Ekonomika stoupla mezičtvrtletně  o 2,5 %, meziročně o 4,7 %.

Nově přinesl ČSÚ informaci o struktuře růstu pro druhé  čtvrtletí.

Meziroční růst o 4,7 % byl tažen zahraniční i domácí poptávkou. Nejvýraznější přínos pro HDP měl export, který přidal k růstu 2,1 procentního bodu. Příspěvky investic a spotřeby byly poměrně vyrovnané. Tahounem domácí poptávky  byly překvapivě investice, které po delším útlumu meziročně vyskočily o 7,7 %. Firmy investovaly do strojů, zařízení i budov, domácnosti investovaly především do nemovitostí.

Spotřeba domácností stoupla o rekordně vysokých 4,4 %, což byl nejsilnější výsledek od počátku roku 2007. Útraty domácností jsou opřeny o silný trh práce, nezaměstnanosti se spotřebitelé nebojí a očekávají další růst mezd.

Příznivou zprávou je rozložení hospodářského růstu napříč celým hospodářstvím. Růst ekonomiky nebyl založen jen na vynikajícím výkonu zpracovatelského průmyslu s růstem hrubé přidané hodnoty o 7,9 %, ale solidní růst  zaznamenal i celý sektor služeb. V souvislosti s oživením investic ožilo i stavebnictví, kde stoupla přidaná hodnota o 3,1 %.  

Rychle rostoucí ekonomika, přehřátý trh práce a inflace nad cílem nejspíše přiměje centrální banku ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, pravděpodobně v listopadu, ale možná již v září. 

Kategorie: 
Tiskové zprávy