Komentář ČBA k datům z bankovní statistiky za září 2017

PDF versionPDF version
31.10.2017

Praha, 31. 10. 2017

Objem bankovních úvěrů ke konci září činil 3 148,8 mld. Kč, o 6,8 % více než před rokem. Výše podnikových úvěrů dosáhla 1 032,6 mld. Kč a jejich meziroční růst zpomalil na 4,4 %. Úvěry domácnostem rostly obdobným tempem jako v předchozích měsících, meziročně vzrostly o 8,3 % na 1 409,1 mld. Kč.

Zájem o hypotéky slábne

V září domácnosti čerpaly nové úvěry v objemu 39,2 mld. Kč, o 5,5 % méně než před rokem, což bylo způsobeno nižším zájmem o úvěry na bydlení. Nově čerpané úvěry na bydlení v objemu 26,5 mld. Kč znamenaly meziročně o 9,1 % slabší výsledek. Čerstvá bankovní data potvrdila tendenci pozorovatelnou už od července – za celé třetí čtvrtletí domácnosti nově čerpaly úvěry na bydlení v objemu 77 mld. Kč, což je o 6,3 % méně než za 3. čtvrtletí roku 2016. Klienti se v očekávání růstu úrokových sazeb a přísnějších pravidel pro poskytování úvěrů hypotékami „předzásobili“.

Úvěry na bydlení ale zatím nijak výrazně nezdražují. V září činila průměrná sazba střednědobé fixace (1-5 let) 2,26 %, což oproti historickému minimu není nijak dramatický rozdíl. Delší fixace hypotéky (5-10 let) zdražila výrazněji -  na 2,17 % oproti dnu z listopadu 2016, kdy dosáhl průměr pouhých 1,87 %.

Zájem o úvěry na spotřebu během září pokračoval, i když rekordy nepadaly. Během září klienti načerpali spotřebitelské úvěry v hodnotě 9,4 mld. Kč, což bylo o rovných 7 % více než před rokem. Za celé třetí čtvrtletí byl zájem o spotřebitelské úvěry meziročně silnější o 11,8 %.

Podniky investují ze svého

Během září podniky nově načerpaly úvěry za 34,8 mld. Kč, což opět znamenalo meziroční propad téměř o třetinu. Trvale nízký zájem o nové úvěry je v ostrém kontrastu s výrazně oživujícími investicemi v podnikové sféře. Podniky mají v příznivé hospodářské situaci dostatek vlastních prostředků k investování. Kontrast mezi silnými investicemi a slabým zájmem o podnikové úvěry může znamenat, že se firmy pod zahraniční kontrolou po několika letech útlumu opět rozhodly reinvestovat větší část svého zisku do rozvoje dceřiných firem.  Firmy pod zahraniční kontrolou mají celkově nižší zájem o domácí bankovní úvěry než firmy s domácími vlastníky. Zájem podniků o úvěry bude zřejmě sílit společně s vyšším čerpáním EU fondů. 

Kategorie: 
Banky a fakta
Soubor: