Komentář ČBA k datům z bankovní statistiky za prosinec 2016

31.01.2017

Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci roku 2016 2950,3 mld. Kč, tedy o rovných 6 % více než před rokem. Domácnosti měly ke konci roku načerpány úvěry v hodnotě 1330,3 mld. Kč, tedy o 7,7 % více než o rok dříve, úvěry podnikové sféře činily 976,1 mld. Kč a meziroční růst dosáhl rovných 6 %.

Zájem domácností o nové úvěry během prosince silně ochladl. Nově načerpaly domácnosti úvěry za 38,6 mld. Kč, tedy jen o 4 % více než vloni. Úvěry na bydlení zpomalily silněji než spotřebitelské úvěry. Nové úvěry na bydlení ve výši 26,6 mld. Kč představují pouhý dvouprocentní růst. Další měsíce ukážou, na kolik byl slabý výsledek korekcí extrémně silného výsledku z předchozího měsíce a na kolik se může projevit trvalejší oslabení dané novou regulací. V prosinci se střetlo hned několik nových zákonných úprav – nový zákon o spotřebitelském úvěru a nové omezení poskytování hypoték z dílny ČNB. Od listopadu rovněž platí, že daň z převodu hradí kupující.

Vánoce nevyvolaly vzestup zájmu o spotřebitelské úvěry. Kvůli obavám z nového zákona o spotřebitelském úvěru domácnosti raději čerpaly úvěry s předstihem. Nově načerpaly na spotřebu 7,9 mld. Kč, tedy o necelých 5 % více než vloni. Souběh zpomalení zájmu o hypoteční i spotřebitelské úvěry je dán i tím, že domácnosti na úvěr nové nemovitosti nejen pořizují, ale i zařizují.

Celkově v roce 2016 domácnosti získaly od bank a stavebních spořitelen úvěry na bydlení v hodnotě 337 mld. Kč, o 15 % více než před rokem. Na spotřebu si poté vypůjčily 105,1 mld. Kč, tedy o 29 % více než v roce 2015.

V prosinci výrazně oživil zájem o nové úvěry podnikové sféře. Nově načerpané úvěry ve výši 61,5 mld. Kč znamenají nejen nejvyšší loňský objem ale i jedno z nejvyšších čísel za posledních sedm let.  Potvrzuje se, že letos můžeme čekat oživení investiční poptávky. Objem úvěrů denominovaný v korunách meziročně mírně klesl, zatímco objem úvěrů v cizích měnách stoupl o 29,1 %. Zájem o eurové úvěry stoupá s blížícím se ukončením kurzového závazku, protože jde o určitou formu kurzového zajištění.

Kategorie: 
Banky a fakta
Soubor: