Komentář ČBA k datům z bankovní statistiky za duben 2017

PDF versionPDF version
31.05.2017

Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci dubna 2017 3087 mld. Kč – o 8,4 % více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,6 % na 1360,3 mld. Kč. Úvěry podnikům stouply o rovných 6 % na 1022,7 mld. Kč.

Zájem o nové úvěry v podnikové sféře vzrostl meziročně o 9,2 %. Nově podniky načerpaly úvěry v hodnotě 39,5 mld. Kč. Investiční poptávka bude po loňském útlumu postupně ožívat. Je viditelné, že nerovnoměrné čerpání prostředků z EU fondů rozkolísává nejen investiční, ale i úvěrový cyklus.

Zájem domácností o nové úvěry ve výši 41,4 mld. Kč v dubnu nebyl tak silný jako v předešlých měsících, což lze částečně přičíst efektu velikonočních svátků. Částečně lze spekulovat také o vlivu přísnějších doporučení centrální banky. Pro poskytnutí úvěru na bydlení musí mít 85 % klientů naspořeno minimálně 20 % vlastních prostředků s tím, že pouhým 15 % nových žadatelů bude poskytnuta hypotéka s ukazatelem LTV v intervalu 80 - 90 %. Od počátku roku hypoteční úvěry mírně zdražují.

Na bydlení bylo nově poskytnuto 27,9 mld. Kč, tedy o 7,4 % více než před rokem. Na spotřebu domácnostem banky nově poskytly 9,7 mld. Kč, což je o 8,8 % více než vloni a což opět znamená slabší meziroční dynamiku než v předchozích měsících.

Kombinovaný vliv přísnějších regulačních a makroobezřetnostních opatření (tvorba proticyklické kapitálové rezervy, vyšší sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika, nový zákon o spotřebitelském úvěru, zpřísnění LTV) by v konečném výsledku mohl vést nejen k postupnému zdražování hypoték, ale i ke zpomalení růstu úvěrů domácnostem. 

Kategorie: 
Banky a fakta
Soubor: