Komentář ČBA k datům z bankovní statistiky za červenec 2017

PDF versionPDF version
31.08.2017

Praha, 31. 8. 2017

Objem bankovních úvěrů ke konci července činil 3 113,2 mld. Kč, o 7,1 % více než před rokem. Výše podnikových úvěrů dosáhla 1 032,6 mld. Kč a jejich meziroční růst zpomalil na rovných 5 %. Úvěry domácnostem rostly obdobným tempem jako v předchozích měsících, meziročně vzrostly o 8,6 % na 1 392,1 mld. Kč. V červenci domácnosti čerpaly nové úvěry v objemu 35,4 mld. Kč, přibližně stejně jako před rokem.

Zájem o hypotéky slábne?

Objem úvěrů na bydlení stoupl o 9,5 % na 1108,1 mld. Kč, zájem o ně ale již druhý měsíc v řadě klesá. Nové úvěry na bydlení zopakovaly červnový meziroční pokles – objem 22,7 mld. Kč znamenal nejslabší výsledek od února 2016. Centrální bance se makroobezřetnostními opatřeními zřejmě daří hypoteční boom ochlazovat. Třicet procent nových úvěrů na bydlení má fixovanou úrokovou sazbu na období delší než 5 let. Nový úvěr na bydlení s fixací sazby na pět až deset let získali klienti za průměrnou sazbu 2,19 %, svého dna 1,87 % dosáhla sazba této fixace v listopadu 2016.

Úvěry na spotřebu zlevňují

Zájem o úvěry na spotřebu byl během července stále silný, nově domácnosti načerpaly spotřebitelské úvěry v hodnotě 9,2 mld. Kč, o 17,4 % více než před rokem. Zájem o úvěry na spotřebu je tažen pevnou důvěrou domácností ve svoji budoucí finanční situaci, a také zlevněním spotřebitelských úvěrů. Zatímco ještě před rokem klienti získali spotřebitelský úvěr se střednědobou fixací (1-5 let) v průměru za 10,6 %, letos v červenci již za 8,9 %. Banky mohou snižovat cenu spotřebitelských úvěrů i proto, že je klienti při současné příznivé příjmové situaci lépe splácejí. Ke konci července klesl podíl problémových spotřebitelských úvěrů na 6,3 %, ještě před rokem byl znatelně vyšší – 8,6 % Celkový objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých domácnostem ke konci července dosáhl 193,1 mld. Kč, což bylo o 7,8 % více než před rokem.

Během července podniky nově načerpaly úvěry za 29,1 mld. Kč, což znamenalo meziroční propad o třetinu. V situaci, kdy ekonomika hlásí oživování investiční aktivity, to znamená, že podniky dosud mají na investice dostatek vlastních zdrojů. Zájem podniků o úvěry bude sílit pravděpodobně pozvolna po vyčerpání vlastních prostředků, a také s pokrokem v čerpání EU fondů, který ale nastane až v příštím roce. 

Kategorie: 
Banky a fakta
Soubor: