Komentář ČBA k datům z bankovní statistiky za březen 2017

PDF versionPDF version
28.04.2017

Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci března 2017 3041,1 mld. Kč – o 7,3 % více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,7 % na 1352,2 mld. Kč. Úvěry podnikům překročily hranici 1 bilionu Kč s meziročním vzestupem o 4,7 %.

Zájem domácností o nové úvěry byl v průběhu března velmi silný. Domácnosti nově načerpaly úvěry na bydlení v hodnotě 31,9 mld. Kč, o 16,4 % více než vloni v březnu. Březen byl posledním měsícem, kdy na hypoteční úvěr dosáhli zájemci, kteří měli naspořeno pouhých 5 % ceny nemovitosti.

Od prvního dubna začalo pro nové úvěry na bydlení platit přísnější doporučení centrální banky. Klienti musí nově mít naspořeno alespoň 10 % vlastních zdrojů pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Hranice 10 % ale nebude povolena každému zájemci, protože banky musí současně dbát na to, aby 85 % nově poskytnutých nových úvěrů na nemovitost mělo ukazatel LTV (tedy poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) maximálně 80 %. Naprostá většina nových hypoték tedy bude vyžadovat alespoň 20 % vlastních prostředků klienta.

Během března výrazně stoupl i zájem o úvěry na spotřebu. Banky nově poskytly 11,1 mld. Kč spotřebitelských úvěrů, což je opět o více než čtvrtinu silnější výsledek oproti loňskému březnu. Nelze vyloučit, že klienti mohou spotřebitelským úvěrem dorovnávat nedostatek vlastních prostředků na koupi nemovitosti. Pro jednotlivce to sice možné není, ale lze si představit, že se do pořízení nemovitosti zapojí i širší rodina. 

V březnu velmi mírně oživil rovněž zájem o nové úvěry v podnikové sféře. Nově načerpané úvěry ve výši 45,9 mld. Kč ukazují, že investiční poptávka bude v průběhu roku 2017 po loňském útlumu oživovat, nicméně tempo bude váhavé. 

Kategorie: 
Banky a fakta
Soubor: