ČBA k vývoji spotřebitelských cen (inflaci) v říjnu 2017

09.11.2017

Ceny potravin stouply o rekordních 7,8 %. K proinflačním tlakům se přidaly ceny pohonných hmot s meziročním vzestupem o 2,6 %.

K růstu cen přispívá silný růst mezd, který dovoluje obchodníkům realizovat vysoké marže. Napětí na trhu práce stále sílí, nezaměstnaných ubývá, volných míst přibývá, tlak na růst mezd je všudypřítomný. Inflace bude atakovat horní hranici tolerančního pásma ČNB i v dalších měsících.

Centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude, protože nová prognóza naznačila pomalejší růst sazeb. Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne ČNB po dlouhé době zveřejňovat prognózu kurzu, a to může vést k sebenaplňujícímu efektu.

Růst mezd ale bude pokračovat, a to rychlejším tempem než poroste produktivita práce, takže vznik mzdově inflační spirály je stále aktuálnější. Ani silnější koruna nemůže zastavit růst cen služeb, které setrvale rostou rychleji než ceny zboží. Zpřísňování měnové politiky v průběhu příštího roku je nevyhnutelné, otázkou je, zda na 1,25 % či až na 1,5 % v listopadu 2018. 

Kategorie: 
Tiskové zprávy