Vědecké grémium

PDF versionPDF version
01.10.2016

Sborník textů členů Vědeckého grémia České bankovní asociace mapující vývoj měnové politky po roce 2008. Autoři se zamýšlí nad otázkami, které se zdály být v devadesátých letech minulého století vyřešeny.

 

22.03.2016

Praha 22. 3. 2016 – Jak bude vypadat retailové bankovnictví za 10 let? Výsledek studie České bankovní asociace ve spolupráci s VŠE je jednoznačný: bankovní pobočky mají svůj význam a nezaniknou, banky jsou vnímány jako instituce s největším zákaznickým pohodlím a i nejmladší generace preferuje služby bank před nebankovním sektorem. Budoucnost podle mladých mají bezkontaktní platby a platby mobilním telefonem. Role Fintech společností narůstá, ale nepřevládne.

24.09.2013

Praha, 24. 9. 2013 – Vědecké grémium ČBA, v čele s ekonomy Luďkem Niedermayerem, Petrem Blažkem a Jiřím Buškem, představilo 5 hlavních doporučení pro zvýšení kvality a transparentnosti při sestavování státního rozpočtu. Doporučení vychází z rozsáhlé analýzy fiskální politiky ČR v letech 2001 až 2012. Asociace chce jejím prostřednictvím upozornit na slabé i silné stránky rozpočtové politiky v minulých letech a přinést konkrétní návrhy na zdravé rozpočtování.

Video ze setkání je k dispozici po rozkliknutí článku.

 

27.03.2012

Praha, 27. 3. 2012 – Domácí bankovní sektor je zaměřený „dovnitř” české ekonomiky a na poskytování tradičních bankovních služeb. Jeho jasným zájmem je rozvoj domácí ekonomiky, protože pouze dlouhodobě konkurenceschopné podniky mají šanci pokračovat v ekonomické aktivitě, tedy i splácet úvěry, a rozšiřovat se, tedy vyžadovat dodatečné financování. Vyplynulo to ze studie „Finanční sektor, konkurence v něm a příspěvek ke konkurenceschopnosti ČR“, kterou dnes na odborném workshopu představila Česká bankovní asociace (ČBA).

15.02.2012

Analýza ČBA

« Luděk Niedermayer, na přípravě textu se významně podíleli: J. Bušek (ČBA), Z. Šmídová (OECD), M. Kupka (ČSOB), D. Marek (Patria Finance), P. Mertlík (Raiffeisenbank), P. Sobíšek (UniCredit Bank), J. Vejmělek (KB) – Únor 2012 »

Ke stažení:
22.11.2010

Výsledky odborné studie nazvané „Vybrané problémy a vyhlídky českého trhu práce“ představují jednu z platforem, která by v budoucnu měla napomoci výraznějšímu ekonomickému oživení a dlouhodobému růstu ČR. Jejími autory jsou Vladislav Flek (docent Bankovního institutu vysoká škola), David Marek (hlavní analytik Patria Finance), Luděk Niedermayer (ředitel Deloitte Czech Republic) a Pavel Sobíšek (hlavní ekonom UniCredit Bank), jinak též členové Vědeckého grémia České bankovní asociace (ČBA).