MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA ČBA NA Q1

PDF versionPDF version
05.02.2019

Snížení odhadu ekonomického růstu pro rok 2019 a stabilizace v roce 2020

Česká bankovní asociace ve své aktuální prognóze předpovídá na rok 2019 další zpomalování růstu české ekonomiky na hodnotu 2,6 %. Prognóza reaguje zejména na přetrvávající nejistoty vnějšího prostředí. V roce 2020 již tempo růstu HDP dále zpomalovat nebude a stabilizuje se na udržitelnějších úrovních.

Únorová prognóza České bankovní asociace (ČBA) potvrzuje předpoklad postupného snižování dynamiky ekonomického růstu, který byl hlavním poselstvím prognózy minulé. Odhad růstu pro letošní rok ČBA snižuje oproti říjnové prognóze o tři desetiny procentního bodu na 2,6 %.

V prvním čtvrtletí letošního roku se pokles růstového tempa ještě nemusí projevit intenzivně. Jsou zde signály, že zakázkové knihy některých vývozců jsou pro nejbližší měsíce ještě plné, což lze spojovat s předpokladem, že výkon německého exportu, který je pro českou ekonomiku zásadní, nesklouzne do volného pádu. Co však může výkony exportérů dočasně zvyšovat, je předzásobení v Británii před termínem brexitu. Navazující období od druhého čtvrtletí 2019 dále již přináší větší nejistoty, které budou v čase narůstat.

Nicméně v roce 2020, který je do prognózy zahrnut nově, se s dalším zpomalením růstu nepočítá (růst reálného HDP je odhadován na 2,5 %). ČBA totiž odhaduje, že zpomalení ekonomického růstu v eurozóně, které nastane v roce 2019 oproti roku 2018, se v roce 2020 již nebude dále prohlubovat. Poptávka z eurozóny se tak stane stabilizujícím faktorem ekonomické dynamiky i v naší velmi otevřené ekonomice.

Kategorie: 
ČBA prognózy