KOMENTÁŘ ČBA K DATŮM Z BANKOVNÍ STATISTIKY ZA LEDEN 2019

PDF versionPDF version
01.03.2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci ledna 2019 dosáhl 5,773 biliónu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky výrazně vzrostl.

Zároveň úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti prosinci 2018 mírně vzrostly na 1,094 z 1,080 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, se snížil z 56 % na 54 %. Podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je zejména ve vztahu k podnikům nutné pečlivě sledovat vývoj podnikových úvěrů v selhání, které signalizují kondici celé ekonomiky. „Podíl firemních úvěrů v selhání již několik měsíců osciluje kolem 3,5 - 3,7 %, což je hodnota na úrovni desetiletého minima (koncem 2010 dosáhl 9 %). Prozatím tedy můžeme konstatovat, že se potenciální rizika do podnikových úvěrů nepromítla, a portfolio podnikových úvěrů je zdravé,“ zdůraznil Zámečník.

Domácnosti dluží celkem 1,650 bilionu korun, s meziměsíčním navýšením o 4,3 miliard korun, kde stále jasně dominují s podílem 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,251 bilionu Kč. Jejich objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,4 %, v absolutním vyjádření o pět miliard korun. Spotřebitelské úvěry mírně klesají, meziměsíčně o 0,6 % na 243 miliard korun.

Pozitivní skutečností je, že nadále klesá objem úvěrů domácnostem, které se při jejich splácení dostaly do potíží: v poměru k celku dosahuje pouze 2 %.

Leden 2019 byl čtvrtým měsícem, v němž by měly banky při posuzování žadatelů o hypotéku respektovat doporučení ČNB ohledně limitních hodnot celkového dluhu (DTI) či nákladů na dlužní službu (DSTI) k čistým příjmům žadatele.

„Jejich očekávaným důsledkem mělo být zbrzdění celkové dynamiky hypotéčního úvěrování, objem v případě opravdu nových hypoték klesl, jak meziměsíčně (o čtyři miliardy na 10,93 miliardy), tak meziročně (o 5,5 miliardy),“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Autor: Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA

Kategorie: 
ČBA prognózy