KOMENTÁŘ ČBA K DATŮM Z BANKOVNÍ STATISTIKY ZA ČERVEN 2019

PDF versionPDF version
31.07.2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci června 2019 dosáhl 5,874 biliónu korun a oproti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky poklesl o 71 miliard korun z 5,945 bilionu korun.

Domácnosti dluží celkem 1,691 bilionu korun, s meziměsíčním vzestupem o deset miliard korun. Stále jasně dominují úvěry na bydlení s podílem 76 %, jež stouply meziměsíčně o 0,6 % a dosáhly hodnoty 1,282 bilionu Kč. Úvěry na financování spotřeby vzrostly o miliardu korun, meziměsíčně to představuje nárůst o 0,4 % na 251 miliard Kč.

„Očekávaným důsledkem zavedení přísnějších regulací hypoték ze strany ČNB loni na podzim měl být pokles zájmu o tento typ úvěrování, což se stalo (objemy nově uzavřených hypoték jsou meziročně podstatně nižší), a utlumení cen bytů, což se nestalo. Pokud jde o sazby, velmi tvrdá konkurence na hypotečním trhu přes růst měnově politických sazeb hypotéky nezdražila, naopak v posledních měsících mírně zlevňují“, konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti minulému měsíci poklesly o tři miliardy korun z 1,105 bilionu korun na 1,102 bilionu Kč. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, se stabilně drží na 55 %.

Podle Zámečníka se velmi silná vazba českých subdodavatelů na Německo, kde objem zakázek znepokojivě klesá, prozatím „nepropsala“ do růstu podílu podnikových úvěrů v selhání. „Souhrnná čísla u firem na úrovni 3,5 % jsou nadále velmi dobrá a v případě úvěrů domácností díky pokračujícímu růstu příjmů klesly úvěry v selhání na 1,8 %, což je velmi pozitivní,“ připomněl Zámečník.

Autor: Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA

Kategorie: 
Banky a fakta