Komentář ČBA k Hypoindexu za červenec

PDF versionPDF version
21.08.2019

Hypoindex za červenec 2019 hlásí pokles průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů z 2,76 % p.a. na 2,68 % p.a. Objem sjednaných úvěrů dosáhl v červenci 15,4 mld. Kč a jejich počet byl 6615 kusů. To znamená, že průměrná výše hypotéky zůstává vysoká a přesahuje 2,3 mil. Kč. To je bezpochyby dáno vysokými cenami nemovitostí.

Výsledky letošního července jsou zajímavé tím, že jsou srovnatelné s nejlepšími lety boomu hypotečního trhu v letech 2016 až 2018. Ovšem dohnat „ztráty“ velmi slabých měsíců na začátku letošního roku, kdy se v lednu a únoru prodalo necelých 11 mld. Kč hypotečních úvěrů, už se nepodaří. Letošní rok tak bude celkově podstatně slabší než roky minulé. Slabé měsíce na začátku roku byly způsobeny vysokými prodeji ještě v loňském roce. Trh se „předzásobil“ ještě před tím, než ČNB znesnadnila přístup k hypotékám v listopadu 2018.

Očekávaný celoroční pokles bude citelný. Už teď je trh o více než 20 mld. Kč nižší než ten loňský. Při celkovém objemu trhu okolo 200 mld. v r. 2018 tak můžeme mluvit o více než 10% poklesu. To je pro banky citelná ztráta obchodu. Je ovšem korektní říct, že i tak zůstává trh na vysokých objemech a nelze mluvit o jakémsi zamrznutí trhu.

Pokles úrokové sazby je pro spotřebitele příznivou zprávou. Pro ty, kteří si budou úvěr brát, ale i pro ty, které čeká refixace úrokové sazby. Banky bojují o klienty a snižují úrokové sazby na úkor svých marží. To je dobrá zpráva, že konkurence funguje.

 

Autor: Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace

Hypoindex: https://www.hypoindex.cz/clanky/fincentrum-hypoindex-cervenec-2019/

 

Kategorie: 
Aktivity